piątek, 19 sierpnia 2011

3 pytania na które instruktor powinien potrafić odpowiedzieć!

Krótko dzisiaj:

Zabieram się powoli do pisania planu pracy na kolejny rok harcerski i przy okazji postawiłem sobie kilka prostych jak się zdawało pytań. Jak zwykle lubię wysoko ustawiać poprzeczkę, więc i przy tej okazji uznałem, że muszę najpierw upewnić się, że dobrze rozumiem to co robię.

3 najbardziej podstawowe pytania które postawiłem:

  1. Czym jest harcerstwo?
  2. Czym jest skauting?
  3. Jaki jest cel pracy instruktorskiej?
Spróbuj teraz odpowiedzieć na te pytania - krótko i jak najbardziej konkretnie.

I może nie okazało się to dla mnie kłopotem, ale na pewno pozwoliło doświadczyć braku pełnej świadomości podstaw pracy harcerskiej :-) myślę, że każdy harcerski wychowawca powinien zmierzyć się z tymi pytaniami!

A o to moje odpowiedzi:
  1. Skauting to młodzieżowy ruch samokształceniowy, traktujący młodego człowieka (wychowanka ruchu) jako istotę holistyczną, dążący do jego wszechstronnego rozwoju, m.in.: Fizycznego, moralnego i duchowego, rozwoju świadomości obywatelskiej i patriotycznej, samoświadomości emocjonalnej i światopoglądowej, wreszcie ogólnie-pojętej dojrzałości i odpowiedzialności.
  2. Harcerstwo jest ruchem skautowym wyrosłym w oparciu o kulturę i mentalność polaków i mniejszości narodowych w Polsce, tradycje narodowo-wyzwoleńcze, wolnościowe, oraz polski pozytywizm. Ruch ten wyróżnia się pochwałą oddania się ideałom, służbie i pracy harcerskiej całym życiem, tj.: bez kompromisów.

    I w końcu:
  3. Praca harcerska opiera się na zrównoważonym rozwoju w trzech płaszczyznach:

    Rozwoju osobistym, rozwoju Ruchu, oraz pracy "na zewnątrz", a więc rozwoju społeczności mniej lub bardziej lokalnych.

    Spośród nich najbardziej podstawowym jest rozwój indywidualny - to dla osiągnięcia najlepszych warunków do wzrastania młodych ludzi wzmacnia się Ruch i organizację. Celem zaś pracy indywidualnej jest ukształtowanie ludzi, którzy będą chętni i przygotowani do służby poza harcerstwem - służby Bliźniemu, Bogu, czy Ojczyźnie.

    Pierwszym celem dla instruktora będzie więc stworzenie najlepszych warunków do wzrastania jego podopiecznych; Drugim - wytyczenie szlaku którym mogliby podążać, wskazanie kierunku w którym powinni się zwrócić.

    Nota bene - z tych celów można wyprowadzić fundamenty metody harcerskiej! Spróbuj sam - to powinno być świetne ćwiczenie.
Jeśli gdzieś tu skłamałem, bądź popełniłem jakąś pomyłkę - czekam z niecierpliwością na polemikę! :-)

Czuwajmy!
Adam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz